Letošní rok byl trendem pro kempování

kempování
Letošní rok byl trendem pro kempování

Sezóna ještě zcela nekončí a kempy očekávají návštěvníky i během září a v říjnu. Lze ale již hodnotit. O kempování a dovolenou v přírodě i kvůli pandemii covid-19 letos zájem výrazně vzrostl.

To mimo jiné potvrzuje i posílený zájem o obytné vozy.  Rostou prodeje jak těch menších, meziročně více než o 220 %, tak i těch prostornějších nad 3,5 tuny. V této kategorii dokonce vzrostla poptávka o 275 %. Někteří lidé svůj park vylepšili, ale bylo i mnoho nováčků, kteří kupovali první obytný vůz. Ještě větší množství lidí pak vyjadřuje odhodlání si takové auto pořídit.

Letošní sezóna znamenala výrazný růst zájmu o kempování

Raketový růst zájmu zahájil již vloni na jaře. Obytná auta zažívají boom a jsou pro mnoho lidí novou variantou jak svobodně a bezpečně cestovat. Nárůst dle obecně dostupných informací lze odhadovat na zhruba 220 %. Zaznamenáváme i velké množství lidí, kteří pořízení vozu plánují v následujících měsících.

Rostl také zájem o místa ke kempování a parkování karavanů. Například aplikace pro kempování karavany, bezkempu.cz, hlásí za poslední rok téměř trojnásobný růst. Ta nabízí propojením majitelů pozemků a zájemců o kempování možnosti stanování v divočině s jednoduchým nebo žádným zázemím, ale i místo pro karavan v turisticky atraktivních lokalitách.

Napilno mají i prodejci

Díky růstu zájmu se dveře v kancelářích prodejců obytných vozů téměř nezavřely, a to po celý rok. Lidé si opravdu našli cestu k obytným vozům v takové míře, jako nikdy dříve. V zimě s nimi parkují u sjezdovek a v létě pak mohou vyjet prakticky kamkoliv. Stačí mít patřičně vybavený vůz

Rostly i prodeje velkých vozů nad 3,5 tuny

Nabídka obytných aut je opravdu široká, většina zákazníků se spokojí s menšími obytnými vozy.  Stále větší zájem je ale o prostornější a vybavenější obytné vozy nad 3,5 tuny. Kdo jednou vyzkouší obytné vozy, které mají dostatek obytného a úložného prostoru, těžko se v budoucnu spokojí s malým vozem, kde se pak o to více cítí stísněně a má problém na delších cestách uložit zavazadla a zejména vybavení pro volný čas. Vedle většího prostoru s dostatečně velkým kuchyňským koutem a stolem s pohodlnými sedačkami, tito zákazníci vyžadují i dostatek prostoru pro uložení zahradního nábytku, lyží, kol nebo skútrů. Do některých vozů se vejde dokonce i malý osobní automobil. Poptávka po vozech nad 3,5 tuny u nás meziročně vzrostla o 275 %. 

Lidé si musí počkat

Zájem o obytné vozy je takový, že u většiny prodejců vzrostly dodací lhůt na dvojnásobek. Na nejluxusnější modely si pak počkáte třeba i dva roky. Dodací doba nových vozů se výrazně prodloužila. Již před koronavirovou pandemií byly lhůty dlouhé a dosahovaly šesti až dvanáct měsíců. V současné situaci jsou pak často i dvojnásobné.