Výstavba bytových domů byla dlouhá léta doménou hlavního města, v regionech lidé preferovali rodinné domy. V poslední době se ale zdá, že se situace mění. Větší bytové komplexy začínají vznikat i v jiných krajích, průkopníkem je Plzeňský kraj, kde se staví už více nových bytů v bytových domech než v rodinných domech. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Nejvíce nových bytů se v letošním prvním pololetí začalo stavět ve Středočeském kraji – v rámci nové výstavby celkem 3516 bytů. Drtivá většina (2688) připadá na rodinné domy. Naopak v Praze s 2693 zahájenými byty poměr opačný. Na rodinné domy připadá jen 376 zahájených bytů, 2315 bytů vyroste v bytových domech.
Zajímavý je pak pohled například na Plzeňský kraj, kde už výstavba bytových domů převýšila ty rodinné. V bytových domech začaly firmy během prvních šesti měsíců letošního roku stavět 871 bytů v bytových domech a 744 bytů v rodinných domech. Plzeň byla prvním krajským městem, ve kterém začali více působit developeři dříve aktivní pouze v hlavním městě.
Stejně bytů jako v Praze se začalo letos stavět také v Jihomoravském kraji (2693 zahájených bytů). Rovných 1500 z toho připadá na rodinné domy a 1158 na bytové domy.
Naopak minimum bytových domů se stále staví v Libereckém kraji (457 zahájených bytů celkem, z toho 411 v rodinných domech a 34 bytových domech), v Ústeckém kraji (724 zahájených bytů celkem, z toho 667 v rodinných domech a 55 bytových domech) či Jihočeském kraji (879 zahájených bytů celkem, z toho 801 v rodinných domech a 73 bytových domech).
Bude zajímavé sledovat, zda příklon k bytovým domům v krajích bude dlouhodobý. Současné rychlé zdražování energií, zboží i služeb by tomu nahrávalo. Výstavba bytových domů je v přepočtu na metr čtvereční levnější, což by mohlo o něco zlepšit dostupnost bydlení. Majitelé bytu ocení i výrazně nižší náklady na energie než u rodinných domů.