Více než polovina Čechů zanedbávají zubní hygienu

zubní hygiena
Více než polovina Čechů zanedbávají zubní hygienu

Jen necelá třetina lidí absolvovala v posledních 12 měsících alespoň jednou zubní hygienu. Tento preventivní zákrok je přitom ideální podstoupit dvakrát ročně. Zájem o ošetření u dentálního hygienika stoupá s dosaženým vzděláním a klesá s věkem. Problémem může být dostupnost lékařské péče, které je nedostatek především na malých městech. Respondenti z měst nad 100 tisíc obyvatel na zubní hygienu dochází více než lidé z menších obcí, kde bývá problém i se zajištěním akutních zákroků. Ukázal to průzkum, který pro pražskou kliniku Schill Dental Clinic  připravila agentura STEM/MARK.

Pokud jde o chození na preventivní prohlídky, jsou Češi vzorní. Průzkum ukázal, že v posledním roce dorazili na toto vyšetření čtyři z pěti dotázaných respondentů. Daleko hůře ale dopadla oblast zubní hygieny, kterou ve stejném čase absolvoval jen každý třetí. Přitom je stejně důležitá – zatímco na prohlídku stačí dojít jedenkrát ročně, dentální hygienik by měl zuby ošetřit každý půlrok.

Ústní dutina je vstupní branou do celého těla. Zanícené dásně či infekce, které jsou dlouhodobě zanedbávány, se krevním řečištěm mohou dostat do organismu, a způsobit například krvácení dásní, problémy s pletí či ledvinami. Mimo jiné dokážou poškozovat cévy, srdce, nebo dokonce zapříčinit potrat. Pravidelná péče tedy není pouze estetickou záležitostí, důležitá je především ze zdravotního hlediska. O tom, že potřebujete zákrok zubního hygienika, svědčí, že cítíte povlak na zubech nebo se na nich objeví tmavý pigment. Signálem k rychlému objednání je i krvácení dásní, zápach z úst a obnažené krčky.

Zubní hygiena pomáhá problémům zamezit

Dentální hygiena je soubor ošetření, jejichž úkolem je předcházet vzniku zubního plaku, kamene nebo kazu. Spolu s preventivní prohlídkou tak zajišťují, aby bylo prostředí v ústech zdravé a v dobrém stavu. Důležitá je totiž prevence a včasná diagnostika - odhalení vznikajícího onemocnění či kazu již v jeho počátečním stádiu.

Ukazuje se, že důležitým faktorem k absolvování zubní hygieny je dostupnost ošetření. Zatímco ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel, kde je ordinací dostatek, dorazilo na ošetření 40 procent respondentů, v menších obcích je situace výrazně horší. V těch nejmenších do tisíce obyvatel pak zubního hygienika vyhledalo jen 22 procent lidí. Místní i okolní ordinace mají plno a je komplikovanější najít termín i na akutní ošetření, natož na preventivní zákroky. Často se dokonce vyplatí, aby se pacienti nahlásili k zubaři do většího města, dojížděli a měli jistotu, že se jim ošetření dostane.

Zájem o absolvování zubní hygieny roste s dosaženým vzděláním, naopak klesá s věkem. Mezi 18. a 59. rokem dorazil na zákrok každý třetí, ze starších respondentů se k zájmu o ošetření přihlásila pětina.

4 kroky pro dokonalou zubní hygienu

Ošetření dentálním hygienikem patří mezi bezbolestné zákroky, které odborník zpravidla dokončí do hodiny. Doplňuje každodenní zubní péči, kterou by měli lidé chrupu věnovat doma – tedy klasické čištění zubním kartáčkem, mezizubními kartáčky, zubní nití a ústní vodou. Odborný zákrok pomůže tam, kde už individuální péče nestačí a jsou třeba profesionální nástroje. Důležité je ošetřovat takto zuby pravidelně, a to i u dětí, kde ošetření mléčných zubů spousta rodičů podceňuje

1) Čištění zubů pomocí ultrazvuku

Kdo by nechtěl mít čisté a ošetřené zuby? Ideální metodou je ultrazvuk. Jedná se o šetrné čištění zubů, které odstraňuje jak zubní plak, tak i zubní kámen.

2) Ruční dočištění pomocí speciálních nástrojů

Ruční dočištění provádí Schill Dental Clinic pomocí tzv. kyret a srpků. Jde o šetrné dočištění zbytku zubního plaku i zubního kamene. Kyrety jsou používané k poddásňovému čištění. Na jednom konci jsou ostré, směřují k zubu a druhý konec je zaoblený, aby se nepoškodila dáseň.  Scalery se slouží k povrchovému čištění, mají ostrou špičku, proto se dostanou například i do mezizubí.

3) Pískování a leštění zubů

Dentální hygienik zvolí správnou hrubost zrna pískovacího materiálu a chrup s ním obrousí tak, aby nebyla poškozena sklovina. Následuje leštění, které zanechá zuby příjemně hladké a na pohled krásné.

4) Výplach a dezinfekce úst, aplikace protizánětlivého a fluoridového gelu

Fluoridový gel se aplikuje po skončení dentální hygieny a to přímo na zubech. Fluoridy skrze čistou plochu zubu pronikají do skloviny. Díky fluoridovým gelům se sklovina zpevňuje a chrání tak před vznikem zubního kazu. V případě nutnosti se aplikuje i protizánětlivý gel, který slouží k hojení dásně, ve které právě probíhá zánět. Antiseptická látka pomáhá a urychluje hojení postižené tkáně.

 

 

Průzkum byl realizován na přelomu června a července 2021, a to na vzorku 1000 respondentů.